Przewodnik metodyczny

6. Odczytanie tekstu z podręcznika (opcjonalnie)

Nieuleczanie chorzy
Mimo znacznego rozwoju medycyny wielu ludzi zmaga się z nieuleczalnymi chorobami. Żadna terapia nie daje im szans na wyleczenie. W wielu przypadkach można wydłużyć życie takich osób. Należy to czynić wykorzystując najnowsze osiągnięcia nauki. Miejscami szczególnej opieki nad ludźmi bardzo chorymi i umierającymi są hospicja.
Uśmierzanie bólu
Niektóre choroby są bardzo bolesne i chorzy mają prawo do tego, aby ten ból został złagodzony wszelkimi dostępnymi środkami. Współczesna medycyna jest w stanie uśmierzyć prawie każdy ból i powinna to robić, nawet jeśli czasami podawanie środków przeciwbólowych może prowadzić do skrócenia życia. Śmierć chorego nie może być jednak nigdy zamierzona, a więc nie można nigdy podawać lekarstw po to, aby skrócić życie.
Zaprzestanie „uporczywej terapii”
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy stan zdrowia człowieka jest tak zły, że żadne zabiegi medyczne nie mogą go już poprawić, ale jedynie ewentualnie podtrzymać go nieco dłużej przy życiu. W takich sytuacjach można zaprzestać tzw. „uporczywej terapii” wiedząc nawet, że życie stanie się krótsze. Nigdy jednak nie wolno bezpośrednio spowodować śmierci i nie wolno zaprzestać zwykłych zabiegów przysługujących choremu, jak na przykład odżywianie.

WSTECZ DALEJ