Przewodnik metodyczny

5. Odczytanie tekstu z podręcznika (opcjonalnie)

Nieustanne pogłębianie wiary
Przyjęcie sakramentu bierzmowania zobowiązuje do nieustannego pogłębiania wiary. Najlepszym sposobem jest modlitwa, udział we Mszy Świętej i regularna spowiedź. Bardzo ważna jest także wiedza religijna, którą zdobywa się na lekcjach religii w szkole, przez lekturę Pisma Świętego, dobrych książek oraz czasopism, a także przez korzystanie z wartościowych stron internetowych, programów radiowych i telewizyjnych.

Życie w Kościele
Sakrament bierzmowania zobowiązuje także do codziennego życia w Kościele. Dojrzali chrześcijanie powinni kochać Kościół, traktować go jak swoją rodzinę, przeżywać wszystkie jego radości i trudności jak swoje własne. Powinni modlić się za Ojca Świętego, biskupów i kapłanów, a w razie potrzeby odważnie wyznawać wiarę. Dobrym sposobem włączenia się w życie Kościoła jest aktywny udział w życiu swojej parafii. Może polegać on na pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu liturgii, włączeniu się w służbę liturgiczną lub ruchy działające na terenie parafii. Warto też zaangażować się w akcje charytatywne.

Świadectwo wiary i miłości
Tuż przed przyjęciem bierzmowania, kiedy biskup zapyta kandydatów:
Droga młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?
Odpowiesz:
Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. W ten sposób zobowiązujesz się do dawania świadectwa wiary. Polega ono najpierw na odważnym przyznaniu się do Jezusa i do tego, że jesteś katolikiem. Tym świadectwem jest przede wszystkim codzienne życie, w którym będzie wyraźnie widać, że jesteś uczciwym i wrażliwym człowiekiem, dobrym uczniem, wspaniałym kolegą, kochającą córką lub synem. Nie można być dobrym chrześcijaninem, nie będąc dobrym człowiekiem.

WSTECZ DALEJ