Przewodnik metodyczny

4. Odczytanie tekstu z podręcznika

Modlitwa
W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że „modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga, prośbą, skierowaną do Niego o stosowne dobra” (KKK 2559). Można zatem powiedzieć, że każda forma modlitwy jest okazją do trwania w Bożej obecności, jest aktem bezgranicznego zawierzenia Bogu. By jednak była ona owocna wymaga od człowieka konkretnych postaw. Mówi o nich Jezus w Ewangelii: „Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6, 7–8).
Jaka zatem powinna być dobra modlitwa? Katechizm młodych Youcat zachęca do tego, by modlitwa chrześcijanina była naśladowaniem modlitwy Jezusa, wyjaśnia, że „uczyć się modlić od Jezusa oznacza przyjąć Jego postawę bezgranicznego zaufania, złączyć się z Jego modlitwą i być przez Niego prowadzonym krok po kroku do Ojca” (Youcat 477).

Post
Wstrzemięźliwość to konieczność powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych. Obowiązuje we wszystkie piątki w ciągu roku (dotyczy tych, którzy ukończyli czternasty rok życia). Obok wstrzemięźliwości przepisy kościelne mówią także o obowiązku zachowania postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W te dni nie tylko powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych, ale także zachowujemy post ilościowy, co w praktyce sprowadza się do spożywania trzech posiłków w ciągu dnia: jednego pełnego („do syta”) i dwóch w mniejszej ilości. Obowiązek ten dotyczy osób pomiędzy osiemnastym, a sześćdziesiątym rokiem życia. Post to także wszelkie, dowolnie podejmowane akty umartwiania. Może to być na przykład ograniczenie korzystania z komputera lub telefonu. Każde wyrzeczenie jest ofiarą złożoną Bogu, ale także kształtuje nasz charakter. Kiedy podejmujemy post warto jednak pamiętać o ewangelicznym wskazaniu: „Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6, 16–18).

Jałmużna
Czas Wielkiego Postu jest także dobrą okazją do tego, by dostrzec wokół siebie ludzi biednych i potrzebujących pomocy. Troska o nich jest dowodem naszej wiary i szansą na pokonanie własnego egoizmu. Trzeba jednak pamiętać o słowach Jezusa: „Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6, 2–4).

WSTECZ DALEJ