Przewodnik metodyczny

1. Omówienie opowiadania z części „Dylematy młodego człowieka” z podręcznika

– Pamiętacie, jak kiedyś zastanawialiśmy się nad cudami? Czy naprawdę mają miejsce i tak dalej? – spytał Rafał kolegów.

– Tak, to było ciekawe zagadnienie – odpowiedział Michał.

– No więc posłuchajcie, o czym się dowiedziałem! W VIII wieku w kościele pod wezwaniem św. Longina mszę odprawiał pewien mnich z zakonu bazylianów. W głębi duszy miał wątpliwości co do rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. Jednak kiedy tylko wymówił słowa konsekracji, opłatek stał się prawdziwym ciałem, a wino prawdziwą, ludzką krwią! To był pierwszy odnotowany w historii cud eucharystyczny.

– Skąd wiesz, że to prawda? – spytał Janek. – Przecież to było tak dawno temu!

– Bo to ciało i krew przechowywane są do dzisiaj. Były wielokrotnie badane przez naukowców, nawet w obecnych czasach. I wszystkie te badania potwierdziły bez wątpienia, że jest to fragment ludzkiego ciała z mięśnia sercowego, a krew jest najprawdziwszą krwią. W dodatku w bardzo dobrym stanie, jakby dopiero co je pobrano. Mają przecież już ponad dwanaście wieków, a nie noszą śladów żadnej konserwacji ani balsamowania!

– To rzeczywiście niewiarygodne! – zainteresował się Michał. – Muszę o tym poczytać. Jeśli to prawda, to chyba zacznę wierzyć w cuda.

– Ja jestem przekonany, że to prawda, i dlatego w tym roku szczególnie mocno przeżyję uroczystość Bożego Ciała – zakończył Rafał.

DALEJ