Przewodnik metodyczny

Fragment podręcznika „Wiara i życie Kościoła”

1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się do prac niekoniecznych.
Pierwsze przykazanie kościelne przypomina, że w każdą niedzielę i święta nakazane katolicy powinni uczestniczyć we Mszy Świętej. Ponadto to przykazanie zobowiązuje do unikania w dni świąteczne pracy, którą można wykonać w inne dni. Chodzi tutaj szczególnie o takie zajęcia, których wykonywanie utrudnia oddawanie czci Bogu oraz korzystanie z wypoczynku duchowego i fizycznego

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
Drugie przykazanie kościelne mówi o tym, że każdy katolik jest zobowiązany do skorzystania z sakramentalnej spowiedzi przynajmniej jeden raz w roku. Jest to jednak wymaganie minimalne. Każdy, kto poważnie traktuje wiarę i sakramenty, przystępuje do spowiedzi dużo częściej, np. co miesiąc. Człowiek, który kocha, chce często mówić osobie kochanej „przepraszam”. Kiedy kochamy Boga, chcemy być coraz bliżej Niego.

3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
Także to przykazanie określa minimalny wymóg, który powinien wypełnić każdy katolik. Obowiązek ten określono na Soborze Laterańskim IV w 1215 roku. Wówczas bardzo rzadko przystępowano do Komunii Świętej. Dzisiaj Kościół zachęca do częstego przystępowania do Stołu Pańskiego, nawet dwa razy dziennie, jeśli za drugim razem uczestniczymy we Mszy Świętej. Okres wielkanocny trwa od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli w sumie 50 dni.

4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
Każdy katolik powinien rozwijać w sobie ducha umartwienia i pokuty przez post. Okresem pokuty jest cały Wielki Post, a także każdy piątek roku. W te dni w sposób szczególny rozważamy mękę i śmierć naszego Zbawiciela. Post jest dzielony najczęściej na jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy jest rozumiany jako wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i obowiązuje w każdy piątek roku (z wyjątkiem tych, w które przypadają ważne uroczystości kościelne) wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ilościowy polega na spożyciu maksymalnie trzech posiłków dziennie, w tym jeden do syta, i obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Do jego przestrzegania są zobowiązani katolicy między 18 a 60 rokiem życia. To przykazanie odnosi się także do tzw. postu eucharystycznego, czyli do obowiązku powstrzymania się od jedzenia i picia (oprócz wody) na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Przykazanie zwraca także uwagę na to, że w czasie Wielkiego Postu katolicy nie biorą udziału w zabawach i dyskotekach.

5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Przykazanie to nakazuje dbanie o duchowe i materialne potrzeby Kościoła. Katolicy powinni zatem ofiarować swoją modlitwę, czas, pracę, a także dobra materialne Kościołowi, żeby mógł wypełniać powierzoną mu misję prowadzenia ludzi do zbawienia.

WSTECZ DALEJ