Przewodnik metodyczny

Odczytanie „Tradycje bożonarodzeniowe” z podręcznika

Tradycje bożonarodzeniowe
W Polsce Boże Narodzenie obchodzi się niezwykle uroczyście. Do najważniejszych tradycji należą:
Choinka i szopka
Jej znaczenie nawiązuje przede wszystkim do żywego, zielonego drzewka, które jest symbolem Chrystusa, źródła wszelkiego życia. W wielu miejscach, a szczególnie w kościołach, są budowane szopki. Są to przedstawienia stajenki wraz z Jezusem, Maryją, św. Józefem oraz pasterzami i innymi postaciami, także ze świata współczesnego. Przypominają one wydarzenia związane z narodzeniem Zbawiciela i to, że przyszedł On do ludzi wszystkich czasów. Zwyczaj ten zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu w XII wieku.
Wieczerza wigilijna
W wigilię Bożego Narodzenia każda polska rodzina zasiada wspólnie do wieczerzy wigilijnej. Najczęściej rozpoczyna się ona wraz pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie, która przypomina gwiazdę prowadzącą mędrców do Betlejem. Pięknym zwyczajem jest kładzenie siana pod obrusem na pamiątkę siana, na którym leżał Jezus, a także zostawienie pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Miejsce to wyraża również pamięć o tych członkach rodziny, którzy nie mogą zasiąść do wieczerzy wigilijnej razem z nami. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń jest znakiem przebaczenia, przyjaźni i miłości, które przyniósł Zbawiciel.
Po wieczerzy można wspólnie zaśpiewać kolędy i tam, gdzie jest taki zwyczaj, rozpakować prezenty znalezione pod choinką. Są one naśladowaniem dobroci Boga, który daje ludziom wiele łask. Przygotowywanie prezentów uczy hojności i dzielenia się z innymi ludźmi tym, co posiadamy.
Pasterka
Piękna tradycja podpowiada, że po przeżytej w gronie rodzinnym wieczerzy wigilijnej warto udać się do kościoła na Mszę Świętą sprawowaną o północy. Nazywana jest ona pasterką na cześć pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli oddać hołd narodzonemu Zbawicielowi. Chrześcijanie naśladując pasterzy chcą jak najwcześniej podziękować Bogu za Jego miłość.
Kolędy
Do tradycji Bożego Narodzenia należy także śpiewanie kolęd, pieśni przypominających o wielkim znaczeniu tych świąt dla naszego zbawienia. Nie kończy się ono wraz z liturgicznym okresem Bożego Narodzenia (niedziela Chrztu Pańskiego, po 6 stycznia), ale tradycyjnie kolędy są śpiewane aż do 2 lutego, święta Ofiarowania Pańskiego.

WSTECZ DALEJ